Gabinet Stomatologiczny
    Wanda Fechner-Wójtowicz

Opole, ul. Chabrów 15/11, tel. 601 944 156

Czy wiesz, ze zdrowie zaczyna się od zębów? Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób jak: miażdżycy powodującej zawał mięśnia sercowego, stany zapalne układu oddechowego, redukcji kości w osteoporozie, zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzonego dziecka.

Jak szczotkować zęby?

 • Umieść szczoteczkę pod kątem 45 stopni wzdłuż zewnętrznej linii dziąseł. Delikatnie poruszać do przodu i do tyłu. Powtórzyć tę czynność dla każdego zęba.
 • Oczyścić powierzchnie wewnętrzną każdego zęba, stosując technikę z pkt. 1
 • Oczyścić powierzchnię żującą każdego zęba
 • Czubkiem szczoteczki oczyścić powierzchnie tylne zębów przednich na górze i dole.
 • Nie należy zapominać o czyszczeniu języka

  Zanim pojawią się zęby, należy czyścić jamę ustną, dziąsła, język dziecka gazikiem lub ściereczką. Wizyty u dentysty należy rozpocząć gdy pojawią się pierwsze zęby, nie później niż w wieku 12 miesięcy. Rodzice powinni szczotkować zęby dziecka co najmniej 2 razy dziennie: po śniadaniu i przed snem. Należy używać szczoteczki przeznaczonej dla dzieci stosując bardzo małą ilość pasty do zębów zawierającą fluor.

  Oznaki zdrowia jamy ustnej to różowe dziąsła, białe zęby, prawidłowa śluzówka.

  Dziecko w wieku przedszkolnym powinno już samodzielnie czyścić zęby. Rodzice powinni pomagać w czyszczeniu zębów co najmniej do 6 roku życia, ucząc prawidłowego trzymania szczoteczki. Gdy dziecko nauczy się wypluwać pastę po umyciu zębów, ilość pasty można zwiększyć do objętości ziarnka grochu.

  Pierwsze zęby stałe należy szczotkować co najmniej 2 razy dziennie: po śniadaniu i przed snem. Należy nauczyć dziecko mycia języka w celu usuwania bakterii z jamy ustnej. Trening szczotkowania należy pilnować do 11 lat, kiedy to większość dzieci potrafi już samodzielnie prawidłowo umyć zęby.

  Dzieciom poniżej 8 lat rodzice powinni oczyszczać zęby nicią dentystyczną.

  Choroby dziąseł pojawiają się, gdy płytka nazębna (resztki pokarmu i bakterie) gromadzi się u nasady zębów. Rozróżnia się 2 główne rodzaje schorzeń dziąseł. Łagodniejsze- zapalenie dziąseł: obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie. Ta dolegliwość może pojawić się w każdym wieku i doprowadzić do groźnego powikłania – zapalenia przyzębia, a w dalszej kolejności do uszkodzenia kości i wypadania zębów. Z chorobami dziąseł może wiązać się jeszcze jedno zagrożenie: badania wskazują, że bakterie z kieszonek dziąsłowych przedostają się do śliny i mogą być przekazane innej osobie przez pocałunek lub używanie wspólnej szklanki. Zapalenie dziąseł można wyleczyć poprzez systematyczne mycie zębów szczoteczką, stosowanie nici dentystycznej oraz regularne usuwanie płytki nazębnej przez stomatologa.

  plan profilaktyki


  –   zwalcz słabość do słodyczy. Jeśli nie możesz sobie odmówić, po zjedzeniu słodyczy myj zęby szczoteczką lub płucz wodą lub płynem antybakteryjnym
  –   odwiedzaj dentystę co 6 miesięcy, a jeżeli jesteś podatny na choroby dziąseł, nawet co 3 miesiące
  –   dbaj o odporność- codzienna dawka witaminy C (do 1000 mg) pomaga utrzymać zdrowe dziąsła
  –   wapń dla kości
  –   Q10 – koenzym w dawce 60-100 mg dziennie zmniejsza krwawienia i stan zapalny dziąseł
  –   rzuć palenie – zwiększa 4 razy ryzyko zapalenia przyzębia
  –   szczotkuj zęby 2 razy dziennie miękkim włosem przez 2-3 min, ważne jest szczotkowanie języka
  –   nie zapominaj o nici
  –   zmieniaj szczoteczkę nie rzadziej jak raz na 3 miesiące

  leki i preparaty
  Zabiegi mechaniczne w jamie ustnej zazwyczaj nie usuwają skutecznie bakterii chemioterapeutyki mogą więc odegrać decydującą rolę we wspomaganiu codziennej higieny jamy ustnej. Badania udowodniły, że mają one właściwości długotrwałego redukowania płytki nazębnej i zapalenia dziąseł.

  • RSS
  • Delicious
  • Digg

  najpopularniejsze:

  Nowa wersja strony

  Od dziś zapraszam do korzystania z nowej wersji strony. Zapewniam ...